ПРОЕКТ BG05SFPR001-1.001-0001 „УСПЕХ ЗА ТЕБ“
Основната цел на проекта е насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на учениците за трайното им приобщаване в училищното образование и подобряване на образователните им резултати.
Специфичните цели на проекта са:
- Подобряване на приобщаващия характер на училищната образователна система с фокус върху учениците от уязвими групи, в това число роми, и намаляване дела на преждевременно напусналите училище;
- Повишаване на мотивацията на учениците за учене и стимулиране на творческите им изяви;
- Изграждане на подкрепяща общност, в която участниците се чувстват приобщени и значими с оглед повишаване активността на учениците от уязвими групи в основното образование;
- Повишаване капацитета на педагогическите специалисти за осигуряване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие, съобразно индивидуалните потребности на всеки един ученик и на непедагогическия персонал, вкл. образователните медиатори, социални работници, помощници на учителя, подкрепящи учениците от уязвими групи и техните родители.
Площадка за обучение по БДП
ОУ „Христо Ботев“ кандидатства по НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ по модул „Площадки за обучение по БДП“, с помощта, на която учениците от училището ежегодно ще учат правилата за движение и основните пътни знаци.
Предвижда се да се организират ролеви и ситуационни игри, състезания, викторини, моделиране на пътнотранспортни ситуации и др.
ПРОЕКТ BG05M2ОP001-3.018-0001 „Подкрепа за приобщаващо образование“
По проекта се разработват и прилагат модели и инструменти за оценка на индивидуалните потребности на деца и ученици със специални образователни потребности и с хронични заболявания. Разработват се и инструменти за оценка на потребностите на деца и ученици с изявени дарби, както и на тези в риск. Въз основа на тази оценка се планира конкретна допълнителна подкрепа за личностно развитие за всяко дете и ученик, която да доведе до неговата бъдеща успешна социална и професионална реализация. Затова от изключително важно значение в този процес е да се създадат модели и инструменти за приобщаващо образование, поставящи акцент върху идентифициране на силните страни на детето и ученика, за развитието на които да се планира подходяща допълнителна подкрепа.
Закупено е оборудване за допълнителна подкрепа, с което е създаден специализиран кабинет, като оборудването е съобразено с потребностите на учениците.
ПРОЕКТ BG05M20P001-2.011-0001
„ПОДКРЕПА ЗА УСПЕХ“
Стартира работата по изпълнение на проект BG05M2ОP001-2.011-0001 „Подкрепа за успех“. Министерството на образованието и науката (МОН) e конкретен бенефициент чрез процедура за директно предоставяне „Подкрепа за успех“ по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Проектът е за подкрепа на всички деца, които имат затруднения с усвояване на учебното съдържание по различни предмети. Основната цел е да се подпомогне равния достъп до качествено образование и по-пълното обхващане на учениците в училищното образование чрез дейности за преодоляване на затруднения в обучението и пропуски при усвояването на учебното съдържание, както и за развитие на потенциала и възможностите им за успешно завършване на средно образование и за бъдеща социална, професионална и личностна реализация.
ЧИСТА ОКОЛНА СРЕДА – 2020
ОУ “Христо Ботев“- с. Крепост се включи в кампанията „Чиста околна среда-2020“, която е в изпълнение на училищната стратегия за изграждане на екологична култура у подрастващите.
По този начин се формират ценностите и чувството за отговорност за рационално използване на природните ресурси и насърчаване на действия по посока за опазване на околната среда.
Промяната на облика е в хармония и с фасадите на нашата сграда.
Чрез реализирането на проекта се постигна по-добро организиране на свободното време у учениците. Съдейства се за намаляването на стреса и агресията на подрастващите. Децата сами се учат да създават естетична и здравословна среда за обучение. . Водят се разговори и беседи.
Провеждат се учебни часове. Уроците на открито са най-желаната част от обучението. Създават се положителни емоции и разнообразни урочни дейности.
Училището се превърна в обединителен център за всички жители на селото и желана територия за тях.
В новоизградената среда се провеждат и занимания по интереси, в които се практикува приложно изкуство. Като партньори в тези часове привличаме и техните родители.
През лятната ваканция , съвместно с читалищната библиотека, ще се провежда наложеното вече „лятно четене“
С изпълнението на проекта се затвърди усета на децата към красивото.
ПРИОБЩАВАЩО ОБРАЗОВАНИЕ
Занимания по интереси
Чрез заниманията по интереси се развива интегрирането на ключовите компетентности, възпитанието в ценности, патриотичното, гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното възпитание, насърчаването на иновациите и креативното мислене на учениците.
Заниманията по интереси се организират от общинските и държавните училища за учениците от I до XII клас, в съответствие с желанието на родителите на децата, с желанието на учениците със съгласието на родителите, както и със спецификата на заниманията и с възможностите на училището.
Заниманията по интереси може да се провеждат чрез различни организационни педагогически форми – клуб, състав, ансамбъл, секция, отбор и други.“. Te включват провеждане на учебни часове и изяви на учениците, провеждане на междуинституционални занимания по интереси и междуинституционални изяви на учениците, обхванати в тях, посещения на културно-исторически и природонаучни обекти, институции, публични и стопански организации и други.
ОП “Модернизация в системата на училищното образование чрез дигитални технологии”, общ. Димитровград
В дългосрочната стратегия на ОУ “Христо Ботев” са заложени показатели за развиване и предоставяне на съвременно образование, покриващо нуждите на учениците от XXI век.
ОУ “Христо Ботев” се включи в ОП “Модернизация в системата на училищното образование чрез дигитални технологии” за създаването на кът по роботика, за да изградим увереност, стимулираме любопитството и да разпалим страстта към ученето у малките ученици.
LEGO® Education Образователните решения от LEGO® Education се фокусират върху подходите „учене чрез игра“ и „учене чрез правене“, като дават нов облик на ученето. Комплектите допринасят за развиването на уменията на 21.век и подготвят децата за професиите на бъдещето. Решенията се фокусират върху различни образователни потребности и STEM дисциплини, развиват ключови компетенции за всеки образователен етап и изграждат междупредметни връзки, което води до по-лесно преминаване към проектно базирано обучение.
Цели:
- Развиваване на мисленето, наблюдателността, концентрацията на вниманието, сръчността и въображението.
- Усъвършенстване на уменията за решаване на комплексни задачи;
- Формиране на позитивно отношение към техниката и технологиите и нагласи за участие в екипни форми на работа.
С планираните дейности по този проект се цели да се развие естественото любопитство на детето, неговия творчески потенциал, умението му да наблюдава, да издига хипотези и да прави изводи, да търси решения, да прави подобрения и иновации.
ПРОЕКТ № BG05M2ОP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ .
Проектът се финансира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент Министерството на образованието и науката(МОН). Дейностите по проекта ще се изпълняват до 31.12.2023 г.
Основна цел на проекта е да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи, да се осигурят условия за ефективност на образованието, да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние.
Специфичните цели са:
– Подобряване на условията и осигуряване на равен достъп за обучение от разстояние в електронна среда;
– Създаване на условия за усъвършенстване на умения на преподавателите за по-ефективна работа във виртуална среда и насърчаване използването на иновативни методи на преподаване и учене;
– Насърчаване на мотивацията на родителите за по-активно включване в образователния процес от разстояние в електронна среда с цел подпомагане на учениците в семейната среда.
Целевите групи по проекта са ученици, педагогически специалисти, образователни медиатори и родители.
ПРОЕКТ BG05M2OP001 – 3.005 – 0004
„АКТИВНО ПРИОБЩАВАНЕ В СИСТЕМАТА НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ“
На 16.05.2019 г. бе подписан договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект № BG05M2ОP001-3.005-0004 „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“ между Министерството на образованието и науката – конкретен бенефициент, и ИА ОПНОИР – управляващ орган на ОП НОИР. Проектът се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент – Министерството на образованието и науката (МОН) в партньорство с Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства (ЦОИДУЕМ).Проектът цели разширяване на достъпа до предучилищно образование на децата от уязвими групи. Предучилищното образование е важен период в живота на детето с оглед формиране на положително отношение към училището и създаване на мотивация за учене.
ПРОЕКТ BG05M2OP001-2.012-0001
„ОБРАЗОВАНИЕ ЗА УТРЕШНИЯ ДЕН“
На 15.10.2019 г. бе подписан договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект № BG05M2ОP001-2.012-0001 „Образование за утрешния ден“ между Министерство на образованието и науката – конкретен бенефициент и ИА ОПНОИР – управляващ орган на ОП НОИР. Проектът се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент – Министерството на образованието и науката (МОН).
Общата цел на проекта се изразява във въвеждането и поддържането в национален мащаб и популяризирането на референтен модел за насърчаване на придобиването на по-голяма цифрова компетентност и въвеждането на системен и комплексен институционален подход на МОН за интегриране на образователните технологии, както и за насърчаване и мотивация за тяхното използване. С проекта се цели отварянето на образованието и образователните институции към дигиталните технологии чрез внедряването на нови решения за по-добро персонализирано обучение, което да позволи на учителите да предприемат мерки с по-точни и ефективни подходи към всеки отделен учащ и повишаване на мотивацията чрез насърчаване на самостоятелното обучение и самооценка, включително извън класната стая.